Vojne žal spadajo med največje preizkušnje človeštva. V zadnjem času sem se spraševal, ali je možno resnično podoživeti strahove, ki jih doživljajo ljudje na ruševinah, iz zavetja, udobja doma in bližnjih. Poročila in novice nas sicer obveščajo o grozotah vojn, tudi o posledicah za nas, ki nas sicer le posredno hromijo in dušijo. Kaj vse se bo podražilo, česa bo zmanjkalo, kaj vse bo drugače … A vendar kmalu pozabimo, se zamotimo, ker pozaba nudi odrešitev (vsaj začasno), zamenjamo program, spletno stran … In smo spet tam, kjer smo bili, v začaranem krogu otopelega vsakdana, ki lahko sicer navzven deluje izpolnjujoče, idilično, celo srečno.
Koncert V imenu korenin nudi možnost doživetja človeških občutkov v najžlahtnejši obliki, mimo intelekta, direktno »v žilo«, tako rekoč iz duše v dušo, brez posredovanja možganov. To je koncert za pogumne poslušalce, ki si upajo dati solzam prosto pot, ki jih ni sram čustvovanja in jih ni strah, da jih bo poneslo v srž najglobljih človeških čustev, ki jih v današnjem času čutijo le tisti, ki so izgubili vse. Kajti noben zaslon ni zmožen prenesti bolečin izgube svobode, ljubljenih, domovine in osnovnih pogojev za preživetje. Zahvaljujoč glasbi in dobrim poustvarjalcem lahko podoživimo najpristnejše, najbolj čiste, surove emocije in lažje sočustvujemo, odložimo pretveze, diplomacijo, lastne interese in ličila ter vsaj za trenutek postanemo bolj človeški in zares sočutni.
In kaj ima pri tem tango oz. Piazzolla, se bo kdo vprašal? Tango je tudi glasba migrantov, ki so izgubili dom in bližnje. Tango v sami formi združuje afriške glasbene vplive z južnoameriškimi in evropskimi, v značaju in občutku pa zbližuje narode, sosesko, dva individua … s tesnim dotikom, oprijemom. Je strast, hrepenenje, nostalgija in izguba, odeta v črno in rdeče, ki pulzira … Pridite in se prepustite – glasba ima moč globokega razumevanja, odpuščanja in predvsem sočutenja … Z glasbo lahko spet postanemo ljudje …